DUYURU & HABER DETAYI

Yastıkaltından konut sektörüne 90 milyar lira çıktı

Kamu bankalarının öncülük ettiği düşük oranlı kredi kampanyası sonucunda Haziran ve Temmuz aylarında konut sektöründe çifte rekor yaşandı. Sektör temsilcileri 90 milyar liralık bir yastıkaltı tasarrufunun inşaat sektörüne kazandırıldığını açıkladılar.

Düşük oranlı konut faizlerinin öncülüğünü kamu bankaları başlattı. Yapılan kampanyalar sayesinde söz konusu iki ayda toplam 420 bin adet konutun satışı gerçekleştirildi. Bu sayede bankacılık sektörünün konut kredi bakiyesi 2 ayda 47,5 milyar lira artışla 261,8 milyar liraya yükseldi.

Haziran ayında 192 bin 12 adetle en yüksek haziran ayı konut satış rakamı gerçekleşmiş oldu. Temmuz ayında ise 229 bin 357 adetle tüm zamanların en yüksek aylık konut satış rakamına ulaşıldı. Bu sayede 2019'da satılan 1,35 milyon adetlik konutun 3'te birinin sadece iki ayda satılması da önemli bir başarı alarak yaşandı.

İpotekli konut satışlarında da haziran ve temmuz aylarında tarihi rekorlar kırıldı. Son iki ayda sırasıyla 101 bin 504 adet ve 130 bin 721 adet olmak üzere toplam 232 bin 225 adet ipotekli konut satışı yapıldı.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, kampanya süresince satılan konutlardan ipotekli olanların yüzde 85'inin, ipoteksiz olanların ise tamamının reel sektöre kaynak olarak aktarıldığını söyledi.