DUYURU & HABER DETAYI

Gurbetçiler, Türkiye’ye gelmeden gayrimenkul alabilecekler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yurt dışında açılan Tapu ve Kadastro temsilcilikleri ile ilk defa İngiliz vatandaşlarının Türkiye'deki gayrimenkulü ülkeye gelmeden alım satım işlemi gerçekleşti. Gayrimenkul PR şirketi yeni düzenlemenin özellikle gurbetçiler için kolaylık sağlayacağını öne sürdü.

Son yıllarda Türkiye'nin yatırım konusunda yabancılar tarafından rağbet görmesi ve Türk vatandaşları ile yabancıların bulundukları ülkelerden taleplerinin karşılanması amacıyla yaklaşık 5 yıl önce pilot uygulama kapsamında Almanya'nın başkenti Berlin'de Başkonsolosluk bünyesinde Tapu ve Kadastro Temsilciliği açıldı.

Diğer ülkelerden de bu konuda ciddi talep gelmesi üzerine başka ülkelerde de temsilcilik açılmasıyla ilgili çalışma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Azerbaycan, Fransa, Belçika ve Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu 10 ülkede 12 temsilcilik açma kararı aldı.

Uygulama kapsamında ilk defa Türkiye'deki bir gayrimenkule ilişkin alım satım işlemi yabancılar arasında da farklı ülkelerden yapıldı. Antalya'nın Kaş ilçesinde yaşayan iki İngiliz vatandaşı, taşınmazlarını Almanya'nın Berlin Başkonsolosluğu'nda bulunan Tapu ve Kadastro Temsilciliğinde yine İngiliz vatandaşı olan kişiye sattı. Böylece bu satış, Türkiye'deki bir taşınmaza ilişkin iki yabancı arasında taraflardan birinin yurt dışında diğerinin ise Türkiye'de olduğu ilk satış işlemi olarak kayıtlara geçti.

GURBETÇİLERİN VE YABANCILARIN TÜRKİYE'DEN GAYRİMENKUL ALMA MOTİVASYONU ARTTI

Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan İzmir’in önde gelen teknoloji odaklı dijital Gayrimenkul pazarlama şirketi Gayrimenkul PR, gayrimenkul satışlarını kolaylaştırıcı etkilerin Türkiye’de finansal canlılığı artıracağını öne sürerek şu analizi yaptı:

“TL’ye karşı sürekli değerlenen döviz özellikle gurbetçi vatandaşlarımız için Türkiye’den gayrimenkul almak karlı bir yatırım enstrümanına dönüştü. Yeni uygulamayla temsilcilikler sayesinde Türkiye'de konut almak ya da satmak isteyen yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ya da yabancıların, ülkeye gelmeden alım, satım işlemlerini yapmalarının yolu açıldı. Yapılan düzenlemelerle yurt dışındaki konsolosluklarda oluşturulan temsilciliklerde işlem yapılabiliyor.

Ege ve İzmir bölgesinden ihtiyaçlarına uygun gayrimenkul almak isteyen gurbetçiler ve yabancılar bölgedeki gayrimenkullerin fiyat endeks değerleri konusunda doyurucu ve ikna edici bilgiye sahip olmak için mutlaka konusunda uzman gayrimenkul firmalarıyla çalışmalı.”