DUYURU & HABER DETAYI

Artık farklı illerden tapu işlemleri yapılabilecek

Yeni düzenleme ile satış, bağış ve mal değişim işlemlerinde, taraflar farklı illerdeki tapu müdürlüklerinde de olsa devir işlemlerini yapabilecekler.

26 tapu müdürlüğünde uygulanan farklı şehirlerde tapu işlemi yapma uygulaması, 15 Eylül’den itibaren tüm Türkiye’de yürürlüğe girdi. Uygulama ile birbirinden farklı yerlerde bulunan tarafların işlemleri bulundukları yerdeki tapu müdürlüklerinden yapılabilecek. 15 Eylül Pazartesi gününden itibaren tüm tapu müdürlüklerinde hizmet başladı. Tarafların aynı il sınırları içindeki bu tür işlem talepleri karşılanmayacak.

Ekonomi İzmir'in haberine göre, tarafların farklı birimlerde bulunmaları halinde yapılacak tapu işlemleri mülkiyeti devreden taraflar birden fazla ise başvurunun aynı birime yapılması gerekiyor. Ancak, devralan taraflardan birinin veya birkaçının devreden ile aynı birimde bulunması ise kabul edilen bir durum. Taşınmaz, devredenin bulunduğu tapu müdürlüğünün yetki alanında ise ayrıca taşınmaza ilişkin emlak beyan değeri de aranıyor. İşlem gerek ipotekli gerekse yabancılara satış işlemlerinde de mümkün olabilecek. Bu aşamada gerekli evraklar TAKBİS üzerinden paylaşılacak.

 Akdin taraflarına randevu saati mesajla bildiriliyor ve taraflarının imza aşamasında aynı anda birimlerde hazır bulunmaları isteniyor. Her iki birimdeki görevli personelce tarafların aynı anda ilgili birimlerde bulunup bulunmadığı görüntülü veya sesli araçlar ile teyit ediliyor. Tarafların aynı anda birimlerde hazır bulunmamaları halinde imzaları alınmıyor.

Yurt dışından tapu işlemi yapılması halinde, yurt dışı yöresel katsayı esas alınarak işlem için belirlenen döner sermaye hizmet bedelinin dört katı tahsil ediliyor.